طارم شناسی

طارم نام شهرستان شمال شرقی استان زنجان با مرکزیت «آب بر» است و حد فاصل استان زنجان و گیلان می باشد. در واقع طارم نام یک شهر خاص نیست بلکه نام منطقه ای زیبا از استان است که با حصار طبیعی ایجاد شده توسط رشته ای از کوه ها در جنوب و رشته ای دیگر در شمال آن، از بقیه مناطق جدا شده است. این خاص بودن فقط به وضعیت مکانی آن محدود نمی شود، بلکه آب و هوای معتدل، و گذر رودخانه قزل اوزن از میان این منطقه و اختتام آن به سد منجیل را نیز شامل می شود. عواملی چون محصور شدن میان کوه های مرتفع (تا 2800 متر)، گذر رودخانه از وسط آن، در کنار عواملی چون نزدیکی به منطقه شمالی کشور و دریا، و ارتفاع پایین در حد وسط منطقه (تا 300 متر) و … موجب شکل گیری اقلیلمی منحصربفرد گشته است که در آن دما و رطویت در درجه مناسبی قرار دارد.

بر طبق سرشماری 1390جمعیت طارم ، 46616 نفر، و زبان مردم نیزهمانند سایر مناطق استان زنجان ترکی است اما لهجه خاص خود را دارد. اغلب مردم نیز باغدار و کشاورز هستند. از محصولات اصلی این منطقه می توان به زیتون، انار، انجیر، گردو، سیر و سیفی جات مختلف اشاره کرد. البته گیاهان دارویی و خوراکی نیز در این منطقه بصورت خودرو رشد می کنند. این منطقه درفصل مناسب، میزبان خوبی نیز برای قارچ دنبلان می باشد!

منطقه زیبای طارم

منطقه زیبا و خوش آب و هوای طارم

شهرستان طارم که به هندوستان ایران نیز شهرت دارد، بزرگترین تولید کننده زیتون در کشور می باشد. اولین مناظری که در هنگام ورود به این منطقه زیبا خواهید دید، همین باغات زیتون است که در سرتاسر طارم گسترده شده است. پس اگر به این شهرستان سفر کردید، سوغات زیتون آن را از دست ندهید…

از جمله مهمترین جاذبه های گردشگری طارم می توان به مناظر زیبای حاشیه رود قزل اوزن، آتشکده ها، چشمه های آب معدنی، قلعه های باستانی، دریاچه طارم(سد طبیعی کردکندی که بر اثر زلزله 1369 ایجاد شده) اشاره نمود.

سد تهمطارمطارمطارمطارمطارمطارمطارمطارم

آدرس های ورودی به منطقه

  • از سمت جنوب (زنجان): جاده ترانزیت زنجان به قزوین –قبل از روستای بناب- سه راهی طارم (به سمت کوه های شمالی)
  • از سمت جنوب (زنجان): شهر زنجان – بزرگراه 22 بهمن (شرق به غرب)- بعد از میدان ارتش- میدان مدرس- خیابان مدرس (شمال) – به سمت جاده تهم
  • از سمت غرب: آزادراه قزوین به رشت – سد منجیل
  • از سمت شمال غرب: جاده طارم-خلخال (بررسی نشده)

تمامی حقوق برای زنجان یارمحفوظ است .