معرفی استان زنجان

نقشه شهرستان های زنجان

نقشه استان زنجان

استان زنجان

زنجان بعنوان یکی از استانهای شمال غرب کشور به شمار می رود. بر اساس سرشماری  سال 1390 جمعیت استان زنجان 1015734 نفر می باشد. در همسایگی این استان (به ترتیب)، هفت استان گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، همدان، و قزوین واقع شده اند. استان زنجان از آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار است، اگرچه در برخی شهرستان های آن هوا کاملا متفاوت می باشد. مثلاً در طارم که به هندوستان ایران شهرت دارد، همواره هوای معتدل و نیمه مرطوب غلبه دارد. تنوع آب و هوایی در استان باعث شده گونه های متنوع گیاهی و جانوری در استان پدیدار گردند؛ از زیتون و انار گرفته تا پسته و گردو و بادام و از خرس گرفته تا گراز و انواع مختلف پرندگان.

مهم ترین آثار تاریخی و گردشگری

گنبد سلطانیه

معبد اژدها (داش کسن)

مردان نمکی

غار کتله خور

منطقه زیبای طارم

(برای مشاهده سایر جاذبه ها اینجا کلیک کنید و یا از منوی اصلی، شهرستان مربوطه را انتخاب نمایید)

سوغات زنجان

برای مشاهده سوغاتی های استان زنجان اینجا کلیک کنید.

 

آب و هوا

استان زنجان از دو منطقه کوهستانی و جلگه ای تشکیل شده است و این امر موجب شکل گیری دو نوع آب و هوای کوهستانی و گرم نیمه مرطوب دربخشهای مختلف استان شده است. به طور کلی هر چقدر از سمت غرب به شرق برویم دما افزایش و میزان بارندگی کمتر می گردد و در حرکت به سمت شمال استان نیز میزان بارندگی افزایش می یابد. شاید به همین خاطر نیز اغلب پوشش های جنگلی طبیعی نیز در منطقه سرخ آباد طارم زنجان دیده می شود.

مهمترین محصولات زراعی و باغی:

زنجان یکی از استان های با تنوع زیاد اقلیمی است. این تنوع موجب شده که محصولات مختلف در بخش های مختلف آن به زیر کشت بروند و تنوع گونه های جانوری نیز در منطقه پدیدار گردد. از جمله محصولات باغی مهم در زنجان می توان به سیب، زیتون، انگور، زردآلو، گردو، انواع آلو و آلوچه، گیلاس و آلبالو،هلو، بادام، انجیر، انار، نارنج، فندق، گلابی، به، و حتی در برخی نقاط پسته اشاره کرد. درختانی چون زالزالک، سنجد، بادام کوهی و در برخی نقاط تمشک بصورت خودرو در منطقه یافت می شوند.

از محصولات عمده زراعی نیز می توان انواع لوبیا، نخود، عدس، آفتابگردان، کلزا، گندم و جو، پیاز، سیر، سبزیجات و انواع سیفی جات مانند خیار، گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل دلمه ای را ذکز کرد.

مهمترین گونه های حیوانات وحشی در منطقه:

خرگوش، روباه، گرگ، گراز، شغال، راسو، جوجه تیغی، لاک پشت، انواع موش و مار، خرس

کلاغ، زاغچه، کلاغ سینه سفید، زاغی، گنجشک محلی، سار، کبک، شاهین، جغد، عقاب، باز، مرغ مگس خوار، کبوتر چاهی،

 

مهمترین معادن:

معادن مس، سرب، آهن، نمک، سیلیس، گچ، گرانیت

تمامی حقوق برای زنجان یارمحفوظ است .